Protetická stomatologie

Fixní náhrady

  • kořenové nástavby

Zhotovují se při ztrátě korunky zubu kazem nebo úrazem, pokud je zbývající kořen kvalitní. Nejdříve je potřeba v kořenu ošetřit endodonticky kořenový kanálek a dále následuje zhotovení kořenové nástavby po preparaci a otisku zubu. Laborant potom zhotoví kořenovou nástavbu z kovu, kterou poté lékař natmelí do kořene.

Jedná se vlastně o kovový čep, který je ze dvou třetin v kořenu zubu a horní třetina vystupuje nad kořenem. Zub je zpevněn a nyní se již dá na něj v další fázi zhotovit korunka, která bude v barvě okolních zubů.

  • korunky

Zhotovují se na zuby s rozsáhlými výplněmi, nebo na poškozené zuby úrazem, na zuby devitalizované, neboli „mrtvé“, nebo na zuby ve špatném postavení či jinak defektní, nebo také na připravené kořenové nástavby. Je to vlastně ochranný plášť kolem korunky zubu a zároveň esteticky vyhovující.

Korunky mohou být celopryskyřičné, nebo jsou pevnější kovové s bílou fasetou, barevně sladěnou s okolním chrupem. Fasety do kovových konstrukcí jsou z pryskyřice, nebo kvalitnější kompozitní pryskyřice. Dále zhotovujeme korunky keramické, a to buď na kovovou konstrukci, která je ve výsledku skryta pod vrstvou keramiky (tj. metalokeramika), nebo celokeramické se zirkonovou kapničkou uvnitř, velmi pevnou, lehkou a esteticky ještě dokonalejší.

  • můstky

Jsou spojením korunek a tzv. mezičlenů. Mezičleny nahrazují chybějící zuby. Zhotovují se tam, kde už došlo ke ztrátě jednoho nebo více zubů. Jsou ze stejných mateiálů jako solo korunky.

Snímací protetické práce

  • celkové náhrady

Zhotovují se z pryskyřice tam, kde je bezzubá čelist. V ústech drží přilnavostí mezi protézou a sliznicí.

  • částečné náhrady

Zhotovují se na částečně ozubenou čelist, na zbytkový chrup. Retenci zajišťují spony, drátěné nebo lité. Jsou pryskyřičné, nebo pryskyřičné s litými konstrukcemi.

  • hybridní náhrady

Jsou kvalitnější alternativou, retenci zde zajišťují tzv. „zásuvné spoje“, kdy jedna část spoje je součástí protézy, druhá část je pevnou součástí korunek sponových zubů a zapadají do sebe jako klíč do zámku.

  • náhrady z Deflexu (vstřikovací pryskyřice)

Náhrady jsou lehké, nerozbitné, částečně pružné a jejich spony jsou transparentní. Z Deflexu lze zhotovit celkové a částečné náhrady.

 

 

 
© PortalWeb.cz - tvorba web stránek
Seo servis